Nasz ośrodek

Nasz ośrodek (zdjęcie klasztoru z lotu ptaka)

Okolica

 

Pieniężno położone jest na obszarze Wzniesień Górowskich (teren zielonych płuc Polski) nad rzeką Wałszą w województwie warmińsko-mazurskim – od stolicy województwa dzieli je 70 km. Posiada dobre połączenie komunikacyjne ( kolejowe i drogowe ) na terasie tranzytowej do międzynarodowych przejść granicznych w Bezledach i Gronowie. Gmina Pieniężno zajmuje powierzchnię 241 km,którą zamieszkuje ok.7200 mieszkańców , są to tereny typowo rolnicze , atrakcyjne pod względem turystycznym,posiadające przebogate walory kulturowe ,poznawcze i historyczne.
 

Klasztor

 

Św. Arnold Janssen Założyciel Werbistów ,poszukiwał młodych ludzi,którzy poszliby na krańce świata i głosili Ewangelię Jezusa Chrystusa. Szczególnie mocno zależało mu na kandydatach ze środowisk katolickich. Do takich zaliczał tereny Warmii. W 1907 r. podjął starania o placówkę werbistowską na tym obszarze. Kuria we Fromborku wystąpiła w 1914 r. z ofertą odstąpienia Werbistom letniego pałacu biskupiego w Smolajnach. Transakcja nie doszła jednak do skutku.

W 1916 r. Brat Zygmunt,kolporter czasopism werbistowskich,znalazł kilka ofert dotyczących przyszłego domu misyjnego na Warmii. Za najlepszą uznano posiadłość małżeństwa Krugerów w miasteczku Mehlack,obecnie Pieniężno.

Wkrótce zaczęto budować klasztor. Dom dzisiejszy budowano w czterech etapach :

1921 – skrzydło południowe

1924/25 – skrzydło wschodnie

1927/28 – skrzydło północne

1930/31 – kościół .

Na patrona domu wybrano św. Wojciecha ,którego figura

góruje nad domową furtą.

Po wojnie dom przejęli werbiści polscy.Dom był bardzo zniszczony i trzeba go było odremontować.Do 1948 r.było tu nadal niższe seminarium duchowne. Decyzją przełożonych Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego postanowiono , że od jesieni 1948 r. Dom św. Wojciecha będzie Wyższym Seminarium Duchownym Werbistów w Polsce.

Przez ponad 50 lat seminarium to dało Kościołowi ponad 600 misjonarzy – kapłanów i braci zakonnych – którzy pracowali i pracują w 60 krajach świata.Werbiści poza zwykłą pracą misjonarską rozwijają apostolat biblijny,angażują się w środki przekazu,zajmują się prowadzeniem szkół,szpitali i ośrodków zdrowia,włączają się w problemy sprawiedliwości i pokoju na świecie,w opcje na rzecz ubogich,oraz w sprawy integracji .

Od wielu lat w Domu Misyjnym odbywają się rekolekcje różnych grup,wspólnot.

W 2002 r. odbyły się pierwsze rekolekcje dla osób zdrowiejących z uzależnień i do dnia dzisiejszego trzy razy w roku cyklicznie odbywają się spotkania zdrowiejących alkoholików,narkomanów czy osób z innymi uzależnieniami.
 

Ośrodek leczenia uzależnień

Naszym pacjentom oferujemy :

 • Pełną dyskrecję i anonimowość ( KLASZTOR !!! )-Profesjonalną opiekę terapeutyczną i duchową.
 • 15 pokoi ( cel ) 2 lub 1 osobowych (wszystkie z łazienkami) spełniających wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego,sanitarnego i osobistego.
 • 3 pokoje dla małżeństw które pragną razem podjąć terapię .
 • Komfortowo wyposażoną salę terapeutyczną i salę telewizyjną.
 • WI-FI
 • 2 gabinety do indywidualnej pracy terapeutycznej.
 • Bibliotekę
 • Stołówkę ze wspaniałą domową kuchnią ,( własne wyroby masarnicze, nabiałowe i warzywne sprawiają ,że udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych jest konieczny ).
 • Salę gimnastyczną wraz z siłownią i boiskami do piłki nożnej,siatkowej.
 • Przepiękny przyklasztorny ogród z licznymi ławeczkami,altankami,fontannami,gdzie każdy znajdzie miejsce dla siebie.
 • Opiekę duszpasterską
 • Ośrodek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych,posiada windę,pomieszczenia i ciągi komunikacyjne wykonane są z myślą o dobru i komforcie pacjentów z ograniczeniami ruchowymi.
MAPA DOJAZDOWA
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.